درباره تاریخ ترکیه بدانید!

به طور طبیعی آناتولی قبل از ترک ها وجود داشته ولی ان منطقه به “ترکیه” تبدیل نشده تا زمانی که ترک های سلجوق در قرن 11 میلادی به این منطقه اومدن. در آگوست 1071 ، سلجوقیان تحت حاکمیت آلپ ارسلان موفق به شکست دادن یه ارتش مسیحی به رهبری بیزانس شد. در واقع شکست بیزانس، شروع سلطنت ترکیه در سراسر آناتولی (که بخشی از ترکیه مدرن هستش) شد.  با ما همراه باشید تا بیشتر  درباره تاریخ ترکیه بدانید!

تاریخ ترکیه

سلجوقیان مدت های مدیدی شمشمیر به دست نگرفتن. ظرف 150 سال، یک قدرت عظیم از دور دست ها تا شرق و به سمت آناتولی حرکت کرد. اگرچه چنگیز خان هرگز به ترکیه نرفت، مغولان او این کار رو کردن. در ژوئن 1243، یک ارتش مغول که توسط نوه چنگیز فرماندهی شد، سلجوقیان رو شکست دادن و سلطنت سلجوقی رو نابود کردن.

legu’s Ilkhanate یکی از بزرگترین امپراطوری های مغول ، حدود 80 سال به ترکیه حکومت کرد. بیزانس ها ، همانطور که حکومت مغول ضعیف شد، بار دیگر کنترل امور آناتولی  به دست گرفت.

بیشتر بخوانیم :  چرا باید در ترکیه ملک بخریم؟

یکی از آن ولایت های کوچک در شمال غربی آناتولی، در اوایل قرن چهاردهم شروع به گسترش آناتولی کرد. در شهر بورسا، عثمان بیلیک موفق شد نه تنها آناتولی بلکه بالکان، خاورمیانه و آفریقای شمالی رو تسخیر کنه. سلطنت عثمانی در 1453 در زمان تصرف پایتخت قسطنتنیه به امپراطوری بیزانس ضربه زد.

سرانجام در نوامبر 1922 سلطنت عثمانی به طور رسمی لغو شد. تقریبا یک سال بعد در اکتبر 1923 ، جمهوری ترکیه با سرمایه اش در آنکارا اعلام شد. مصطفی کمال اولین رییس جمهور جدید سکولار شد.

در سال 1945 ترکیه عضو هیئت مدیره سازمان ملل متحد شد. اون سال پایان حکومت تک حذبی در ترکیه هم بود که بیست سال تداوم یافت.

با توجه به ریشه های جمهوری که به رهبران نظامی سکولار مثل مصطفی کمال آتاتورک میرسه، ارتش ترکیه خودش رو ضامن دموکراسی سکولار در ترکیه میدونه. به همین ترتیب، در سال های 1960، 1971، 1980 و 1997، کودتا ها را متوقف کرده است.

بیشتر بخوانیم :  بهترین مکان ها برای خرید ملک در ترکیه
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *