نحوه اقامت در کشور سوئد

افراد قبل از تصمیم گیری و انتخاب مقصد به کشور سوئد بهتر است از اقامت و تابعیت سوئد اطلاعات بیشتری کسب کنند و نسبت به موقعیت و شرایط خودشان را مقایسه کنند و سپس بهترین گزینه را انتخاب نمایند. با توجه به اینکه شرایط و فرهنگ ها در کشورها مختلف می باشد تصمیم گرفتیم تا بطور جداگانه به توضیح کامل شرایط و اقامت کشور سوئد را بطور جداگانه خدمتتان ارائه دهیم.

آیا کشور سوئد را می‌شناسید؟

سوئد، کشوری با مناظره دیدنی شگفت انگیز، جنگل های متراکم و دریاچه های زیبا می باشد و باشکوه ترین بناهای تاریخی جهان را در خود جای داده و تاریخی ریشه دار و غنی دارد و همین مسئله موجب تنوع فرهنگی در این کشور شده است. این کشور بزرگ در شمال اروپا در شبه‌ جزیره اسکاندیناوی. از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنی، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک مرز همسایگی دارد و پایتخت آن شهر استکهلم نام دارد.

آب و هوای سوئد تقریبا شبیه به کشور ایران است یعنی دارای ۴ فصل می باشد و بهترین زمان سفر به سوئد، فصل بهار است و گفتنی ست که فصل بهار کشور سوئد از اردیبهشت ماه شروع و تا اواسط شهریور ماه ادامه دارد در ضمن زمستان های این کشور بسیار سرد و خشک است و معمولا همراه با بارش برف همراه است پس لباس گرم فراموش نشود.

اقامت-سوئد

اقامت-سوئد

فرهنگ و زبان مردم سوئد

آشنایی هر چه بیشتر با فرهنگ و زبان مردم کشور سوئد به شما دید بهتری نسبت به اخلاق، انتظارات، دیدگاه‌ ها و آداب مردم سوئد میدهد و سفرتان را خاطره‌ انگیزتر می‌ کند. زبان رسمی این کشور، سوئدی است ولی مردم سوئد علاوه بر زبان سوئدی، به زبان سامی، انگلیسی و فنلاندی هم سخن می گویند ولی توصیه ما به شما اینست که با حضور در مراکز اداری به زبان انگلیسی هم مسلط باشید زیرا بیشتر کارکنان به زبان انگلیسی حرف می زنند ولی بر اساس قانون این کشور، تدریس زبان انگلیسی در مدارس سوئد یک امر الزامی ست.

بیشتر بخوانیم :  چگونه از شوک فرهنگی پس از مهاجرت جلوگیری کنیم!

در این قسمت می خواهیم در مورد فرهنگ مردم سوئد سخن بگوییم! فرهنگ مردمان این کشور به این صورت است که در برابر حقوق انسان ها طرفداری می کنند و آنها ترجیح می دهند که به حرف دیگران گوش دهند تا مطمئن شوند که بعداً حرف خودشان شنیده می‌ شود. این مردمان کمتر از خود خشم نشان می دهند و دوست ندارند کسی به آنها حرف زور بزند و در همه حال جانب اعتدال را رعایت می‌ کنند

 

مزیت کشور سوئد برای اقامت نسبت به سایر کشورها

کشور سوئد با دارای بودن چنین فرهنگ و آداب و رسومی، میتواند جزو یکی از بهترین کشورهای دنیا برای زندگی باشد و اکثر افراد با دریافت حقوق بالا می توانند مقداری را پس انداز کرده و بعد از مدتی به کشورهای مجاور سفر کنند. از جمله مزیت هایی که این کشور را در مقایسه با دیگر کشورهای آسیایی و اروپایی برتر ساخته، شامل موارد زیر است.

 • کارگران مشغول به کار، حقوق و مزایای فراوانی دارند.
 • با کار کردن در سوئد می توانید اقامت خانواده خود را تکمیل کنید.
 • در کشور سوئد برابری یک اصل کلیدی است.
 • بر خلاف مساعد نبودن آب و هوا، این کشور از شرایط اقتصادی خوبی برخوردار است.
 • و اینکه سیستم رفاهی برای عموم مردم است و هیچ گونه محدودیتی ندارد.
نحوه اقامت در کشور سوئد

نحوه اقامت در کشور سوئد

ویزای شینگن چیست؟

همانطور که می دانید در سال ۱۹۸۵ بین چند کشور قراردادی امضا شد که به معاهده شینگن معروف است و سوئد هم جزو آن دسته از کشورهاست. ویزای شینگن یکی از مهم ترین و بهترین ویزاها بشمار میرود که افراد برای ورود به کشورهای اروپایی باید برای تهیه ویزای شینگن اقدام کنند در مورد کشور سوئد هم همینطور و درخواست ویزای شینگن با وجود داشتن مدارک لازم از جمله بیمه سفر شینگن، به سادگی صورت می پذیرد. اغلب کنسولگری ها ، پورتال های آنلاینی دارند که می توانید از آن طریق برای درخواست ویزای شینگن اقدام کنید. این نوع ویزا شامل چندین نوع متفاوت است که در مقاله های بعدی با آن آشنا خواهید شد.

 

شرایط اقامت سوئد

به طور کلی راه های قانونی گوناگونی برای اقامت در سوئد وجود دارد که در قسمت زیر تلاش می کنیم به طور مختصر به شما توضیح دهیم. بر اساس آمار بدست آمده از آژانس های مسافرتی، کشورهای اروپایی بعنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگران محسوب می شود و متقاضیان زیادی برای مهاجرت دارند. یکی از کشورهای فوق با آرام بی نظیر، کشور سوئد می باشد. این کشور از نظر مساحت چهارمین کشور پهناور اروپا به شمار می آید و جمعیتی در حدود ۹ میلیون نفر را دارا می باشد ولی مهاجرت و یا اقامت کردن در این کشور، از طریق کار در سوئد، مطالعه و تحصیل در سوئد، سرمایه گذاری در سوئد، اخذ اقامت برای پیوستن و الحاق به سوی همسر یا اخذ اقامت توسط ازدواج و اخذ اقامت، مهاجرت از سوی یکی از بستگان نزدیک و … امکان پذیر می باشد و ضمنا این مراحل قانونی برای اقامت در سوئد هم محسوب می شود.

بیشتر بخوانیم :  سیر تا پیاز ویزای شینگن!

مهاجرت به کشور سوئد از طریق موارد زیر امکان پذیر می باشد.

 • اقامت سوئد از طریق تحصیل
 • اقامت سوئد از طریق کار
 • اقامت سوئد از طریق ازدواج
 • اقامت سوئد از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت سوئد از طریق خرید ملک
قوانین کشور سوئد

قوانین کشور سوئد

اقامت سوئد از طریق تحصیل

مهاجرینی که قصد اقامت به کشور سوئد را دارند میتوانند از طریق اخذ ویزای تحصیلی اقدام نمایند. یکی از راه های اخذ اقامت سوئد، اخذ اقامت تحصیلی می باشد. مهاجرت به سوئد و اخذ ویزای تحصیلی شرایطی خاص دارد و از طریق پذیرش از دانشگاه‌ های این کشور می‌ توان اقامت سوئد را گرفت ولی از آنجایی که با اقامت در کشور سوئد نیازمند زبان انگلیسی می باشد باید مدتی هم برای یادگیری زبان تخصصی سوئدی در کالج ها بگذرانید تا اجازه ورود به دانشگاه را پیدا کنید.

 

اقامت سوئد از طریق ازدواج

در اکثر کشورهای جهان بویژه سوئد پذیرفته شده که در صورت ازدواج فی مابین زوجین شخص می تواند در راستای اخذ تابعیت اقدام نمایند. کشور سوئد از این این قائده مستثنی نمی باشد. چنانچه یک شخص با یک فرد سوئدی ازدواج کند میتواند جهت اخذ تابعیت اقدام کند. کلا قانون دولت سوئد به این گونه است که افراد تبعه سوئد اگر با فرد خارجی ازدواج کنند بلافاصله می‌ توانند اقامت سوئد را دریافت کنند و در این کشور ساکن شوند.

 

اقامت سوئد از طریق سرمایه گذاری

دولت سوئد در مورد سرمایه گذاری این نظر را دارد که فرد با سرمایه گذاری مبلغی حدود ۱۵۰۰۰۰ دلار به راحتی میتواند اقامت سوئد را دریافت کنند و برای مهاجرت به کشور سوئد ابتدا لازم است که این مقدار پول را به کشور سوئد انتقال داده و بعد از حضورتان در آنجا، پول را دریافت کنید و مشغول کار و سرمایه گذاری شوید.

بیشتر بخوانیم :  نکات مهمی که باید در مورد پناهندگی به سوئد بدانید

 

 

دو تابعیتی در سوئد

دو تابعتی در سوئد به این معناست که افراد به طور همزمان می توانند شهروند یک کشور دیگر بجز کشور سوئد هم باشند و افرادی که چند سال در سوئد زندگی کرده باشند بعد از چند سال زندگی (۵ سال) می توانند از دولت سوئد درخواست کنند تا اقامت شان را تبدیل به تابعیت کند و افرادی می توانند تابعیت سوئد را از آن خود کنند که واجد شرایط زیر باشند.

 • حداقل سن شما باید ۱۸ سال باشد. افراد زیر ۱۸ سال زیر سن به حساب می آیند و ما در این مقاله به این گروه نمیپردازیم.
 • شما باید بتوانید هویت خود را احراز کنید.
 • شما باید به اندازه کافی در سوئد زندگی کرده باشید
 • شما باید دارای اقامت دائم سوئد و یا حق زندگی در سوئد باشید.
 • نداشتن بدهی و سابقه کیفری.

 

مدارک لازم برای دریافت اقامت سوئد

 افرادی که قصد اقامت در سوئد را دارند می توانند از طریق اقامت دائم و یا موقت ساکن کشور سوئد شوند و در واقع اگر اقامت شما موقت بود بعد از تاریخ انقضا باید برای تمدید آن اقدام کنید و افرادی که اقامت دائم دارند به این معناست که شخصی میتواند تا هر زمانی که بخواهد در کشور مورد نظر اقامت و زندگی کند و معمولا با اجازه ی کار و تحصیل همراه میباشد. از جمله مدارکی که برای دریاقت اقامت سوئد لازم و ضروری می باشد شامل موارد زیر است.

 • بیمه درمانی
 • درخواست برای اجازه اقامت
 • گذرنامه معتبر برای تمام زمان اقامت
 • اجازه اقامت برای آموزش عالی حداقل به مدت دو دوره
 • مجوز لازم برای اشتغال به کار یا یافتن کار مناسب
 • مدرکی که ثابت کند شما قادر به حمایت مالی از خود در زمانی که در این کشور هستید می باشید.
 • داشتن پاسپورت

 

سخن آخر

اگر به کشور سوئد سفر کردید انتظار یک برخورد گرم را نداشته باشید زیرا مردمان این کشور با خلق و خوی سرد به پیشواز شما می آیند ولی کاملا صلح طلب و علاقمند به کار مشارکتی و تیمی هستند و اگر قصد اجاره منزل در سوئد را داشتید پیشنهاد می کنیم که به شهرهای پایین تر مراجعه کنید زیرا هزینه ها کمتر و ارزانتر است ولی در پایتخت سوئد هزینه ها به مراتب بالاتر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 

یورو ویزا برای مهاجرت

همیشه می گوییم برای مهاجرت به هر کشور دیگر خوب برسی کنید و دانسته گام بردادید وگرنه …

البته برای هر نوع مشاور های در خصوص سرمایه گذری اقامت و …..

می تونید با ما تماس بگیرید 

بپرسید و دانسته قدم بردارید

۰۹۲۱۹۵۷۹۹۰۳